Ogród zimowy, oranżeria, pergola

Przydomowa oranżeria to wymarzone miejsce na zimowe słoty. Ogrody zimowe nadają budynkom niepowtarzalnego uroku, a mieszkańcom zapewniają korzystanie z uroków ogrodu i  roślinności tej wewnątrz i na zewnątrz przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Przytulnie urządzony ogród zimowy zachęca do spędzania w nim czasu. Oranżerie rozpalają wyobraźnie ponieważ są bardzo oryginalnymi konstrukcjami nadającymi intrygujący charakter budynkom.

Konstrukcja ogrodu zimowego zależy od jego przeznaczenia. Nieogrzewany zimą i używany tylko sezonowo – od wiosny do jesieni – nie musi mieć takich parametrów cieplnych jak całoroczny.

W zależności od tego, jaką temperaturę chce się w nim utrzymywać, dobiera się określony rodzaj konstrukcji i przeszkleń. 

Zatem  ogrody sezonowe dają radość korzystania z nich w ograniczonych miesiącach w roku.

Zaletą takich ogrodów jest fakt, że można na nie zdecydować się w każdej chwili, nawet przebudowując istniejący już taras. Konstrukcja jest lekka, szkielet zostaje wypełniony pojedynczym szkłem bądź płytami z litego poliwęglanu. Jednak w zimę w takim ogrodzie nie uda się utrzymać dodatniej temperatury, nawet w bardzo słoneczny dzień. Oczywiście niektórzy do takich sezonowych ogrodów wprowadzają ogrzewanie np. nagrzewnice, wszystko zależy jednak od Państwa potrzeb i oczekiwań.

Dlatego też dla wymagających Klientów, którzy chcą cieszyć się urokami ogrodu przez cały rok proponujemy wersję ogrodów całorocznych.

Ogród zimowy jest rozszerzeniem budynku. Konstrukcja profili i szklenie szybami zespolonymi wypełnionymi argonem zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła (około 2 W/m2K) oraz dobrą szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Dzięki temu klimat we wnętrzu ogrodu jest podobny do panującego w pozostałych bo przecież można powiedzieć, że ogród zimowy - to jedno z pomieszczeń w domu. Ogrody zimowe są  integralne z resztą domu. To nie oznacza, że powinien on być zaprojektowany w tym samym stylu, jak budynek główny, ale wielkością i kształtem powinien utrzymać  linię elewacji. Powierzchnia ogrodu zimowego powinna mieć min. 15 - 20 metrów kwadratowych.

Aby w pełni cieszyć się nie tylko pięknem ale i funkcjonalnością ogrodu zimowego, należy odpowiednio wcześnie zaplanować jego realizację. Odpowiednio przygotować fundament, ponieważ taka konstrukcja w przyszłości nie może powstać np. na bazie balkonu czy tarasu. Musi być także połączenie ze ścianą. Polecamy zatem aby taką konstrukcję stawiać w momencie budowy domu, lub już zaplanować miejsce takiego ogrodu i wylać ławę fundamentu pod przyszły wymarzony  zimowy ogród.

Ogród zimowy daje na pewno wiele radości i możliwości aranżacyjnych i dekoratorskich a także hodowli wielu roślin, także egzotycznych.

Temperatury w ogrodzie zimowym

Jeśli wyobrazimy sobie ogród zimowy wykonany ze szkła ze zwykłym przesyłem energii, który został wybudowany od nasłonecznionej strony, to jest jasne, że, w zależności od pogody, z powodu tak zwanego efektu cieplarnianego, temperatura może wzrosnąć do niezwykle wysokich wartości.

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę tych czynników i nie podejmiemy środków w celu cieniowania i wentylacji, oranżeria może zamienić się w egzotycznie gorące pomieszczenie. Będzie miało  to niekorzystny wpływ zarówno na ludzi i roślin. Bez odpowiedniego napływu i odpływu powietrza, taka konstrukcja byłaby odpowiednia do mieszkania  latem wcześnie rano i późnym wieczorem, oraz w pochmurne dni.

Ogrody zimowe i patio, latem muszą być wyposażony w termostat, który automatycznie zarządza procesem wentylacji, w celu obniżenia poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu;

Zewnętrzne powierzchnie budynków szklanych (szkło i ramki), w szczególności pokrycia dachowe powinna mieć niski współczynnik przewodności termicznej w celu zmniejszenia strat ciepła w nocy i w dzień , oraz ograniczyć ryzyko kondensacji wilgoci zawartej w powietrzu.

W słoneczne, letnie dni, w przypadku braku cieniowania i wentylacji, temperatura w ogrodzie zimowym może podnieść się do + 70 ° C

Mikroklimat w ogrodzie zimowym

Mikroklimat zależy od wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej. Niski poziom przewodności cieplnej  ścian zewnętrznych, uzyskuje się dzięki zastosowaniu izolacji cieplnej szkła i specjalnej konstrukcji profili.

KONTROLA KLIMATU

Aby uniknąć przegrzania powietrza w ogrodzie zimowym, kontrola klimatu jest bardzo efektywnym rozwiązaniem. Polega ona na osadzeniu okien i/ lub drzwi w pionowych powierzchniach szklanych i okien w dachu ogrodu. Według ekspertów powierzchnie otwarcia wentylacyjnego powinny być około 40% całkowitej powierzchni. Dodatkowo należy zainstalować rolety, zasłony do cieniowania. Należy mieć na uwadze, że zewnętrzne cieniowanie lepiej chroni przed ciepłem w słoneczny dzień, ale jest bardziej kosztowne niż cieniowanie wewnątrz budynku.

Budowa ogrodu zimowego wymaga wielu przemyśleń jednak radość z jego posiadania jest bezcenna.

Zapraszamy do realizacji wymarzonych ogrodów zimowych, sezonowych z Glass Art.

Ogród zimowy, oranżeria, pergola

TPL_GK_LANG_LOGIN_POPUP

fb iconTPL_GK_LANG_FB_LOGIN_TEXT
TPL_GK_LANG_REGISTER_POPUP